ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

 

Το Παιδικό Κέντρο στελεχώνεται από εξειδικευμένο επιστημονικό, διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό, το οποίο επιλέγεται βάσει αυστηρών κριτηρίων και εκπαιδεύεται στις αρχές και τη φιλοσοφία του Παιδικού Κέντρου.  Του προσωπικού προίσταται ο επιστημονικός διευθυντής ή διευθύντρια που έχει παιδαγωγικές, διοικητικές και οικονομικές αρμοδιότητες και φέρει την ευθύνη της υλοποίησης του συνολικού έργου.

Προσωπικό Παιδικού Κέντρου Α.Π.Θ. (Ακαδημαϊκό έτος 2019-2020)

 

Επιστημονική Διευθύντρια:  Μητρούσκα Καλλιόπη

 

Επιστημονικό Προσωπικό:

Α. Νηπιαγωγείο:

α. Τμήμα «πιτσιρίκια»:    Μητρούσκα Καλλιόπη, Προϊσταμένη Νηπιαγωγός

β. Τμήμα «διαστημόπαιδα»:              Μπρέντας Φίλιππος, Νηπιαγωγός

 

Β. Παιδικός Σταθμός:

Σε κάθε τμήμα του παιδικού σταθμού απασχολούνται δύο παιδαγωγοί, μία νηπιαγωγός Π.Ε. και μία βρεφονηπιοκόμος Τ.Ε..  

α. Τμήμα «ΣΤΑΓΟΝΕΣ»:                           Μίνα Μιχαήλοβιτς, Νηπιαγωγός

                                                                         Ιωάννα Καραλή, Νηπιαγωγός

β. Τμήμα «ΜΑΓΙΚΟΙ ΜΟΝΟΚΕΡΟΙ»:    Ηρακλειώτη Λίτσα Νηπιαγωγός  

                                                                        Αλβανούδη Νάνσυ, Βρεφονηπιοκόμος

γ. Τμήμα «ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΙ»:                   Παπαζαχαρίου Φωτεινή, Νηπιαγωγός

                                                                       Καλέ Καλλιόπη, Νηπιαγωγός

                                                              

δ. Τμήμα  «ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ»:                       Παπαρρίζου Θεανώ, Νηπιαγωγός

                                                                     Κωνσταντινίδου Νένα, βρεφονηπιοκόμος

ε. Τμήμα «ΔΡΑΚΟΙ»:                               Καραμπίδου Νένα,   Νηπιαγωγός

                                                                     Σακελλαρίου Τίνα , Βρεφονηπιοκόμος

ε. Τμήμα «ΑΓΕΛΑΔΕΣ»:                        Πούλου Ευαγγελία, Νηπιαγωγός

                                                                    Δοκουσλή Μελίνα , Βρεφονηπιοκόμος

Βοηθοί ορόφων:                                     Χρυσούλα Παπαχρήστου, Νηπιαγωγός

                                                     

                                                              Ορφανουδάκη Αικατερίνη Σοφία, Νηπιαγωγός

* Τα ονόματα των τμημάτων αποφασίζονται στην αρχή κάθε χρόνου από τα παιδιά.

 

Διοικητικό Προσωπικό

Γραμματεία- Υποδοχή:      Ιωάννου Έλλη 

                                                Τοπαλίδου Γεωργία

                                                

 

Βοηθητικό Προσωπικό:

Θωίδου Παρθένα

Αβραμίδου Μυρινάρι

Σιδηροπούλου Αγγελική

Λιάση Χρυσή

Συνεργαζόμενος Παιδίατρος:

Χανιωτάκης Διονύσιος, Παιδίατρος-Διευθυντής Ε.Σ.Υ., Υπεύθυνος Μονάδας Ειδικών Λοιμώξεων, Γ' Παιδιατρική Κλινική Α.Π.Θ., Π.Γ.Ν. «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ»

Προσωπικό Παιδικού Κέντρου Α.Π.Θ. (Ακαδημαϊκό έτος 2018-2019)

 

Επιστημονική Διευθύντρια:  Κωνσταντινίδου Ζωή

 

Επιστημονικό Προσωπικό:

Α. Νηπιαγωγείο:

α. Τμήμα «Η τάξη του νερού»:    Κωνσταντινίδου Ζωή, Προϊσταμένη Νηπιαγωγός

β. Τμήμα «Ουράνιο τόξο»:              Μητρούσκα Καλλιόπη, Νηπιαγωγός

 

Β. Παιδικός Σταθμός:

Σε κάθε τμήμα του παιδικού σταθμού απασχολούνται δύο παιδαγωγοί, μία νηπιαγωγός Π.Ε. και μία βρεφονηπιοκόμος Τ.Ε..  

α. Τμήμα «ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΑ»:   Παπαζαχαρίου Φωτεινή, Νηπιαγωγός

                                                            Δοκουσλή Μελίνα, Βρεφονηπιοκόμος

                                                                Κωνσταντινίδου Νένα, Βρεφονηπιοκόμος (σε άδεια)

β. Τμήμα «ΠΕΙΡΑΤΕΣ»:                   Μπρέντας Φίλιππος, Νηπιαγωγός  

                                                                Σακελλαρίου Τίνα, Βρεφονηπιοκόμος

γ. Τμήμα «ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ»:          Καραμπίδου Νένα , Νηπιαγωγός

                                                                Παπαρίζου Θεανώ, Νηπιαγωγός

                                                                Μαστραφίδου Γεωργία, Βρεφονηπιοκόμος (σε άδεια)

δ. Τμήμα  «ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ»:              Κόπτση Φένια, Νηπιαγωγός

                                                                Ηρακλειώτη Λίτσα, Νηπιαγωγός

ε. Τμήμα «ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ»:             Πούλου Ευαγγελία, Νηπιαγωγός

                                                                Αλβανούδη Νάνσυ , Βρεφονηπιοκόμος

ε. Τμήμα «ΜΠΑΛΕΣ»:                      Τσιλιγιάννη Γιούλα, Νηπιαγωγός

                                                               Πανούση Τάνια , Βρεφονηπιοκόμος

Βοηθοί ορόφων:                                 Μιχαήλοβιτς Μίνα, Νηπιαγωγός

                                                           Τσιούκας Μανώλης, Νηπιαγωγός

                                                               Ορφανουδάκη Αικατερίνη Σοφία, Νηπιαγωγός

* Τα ονόματα των τμημάτων αποφασίζονται στην αρχή κάθε χρόνου από τα παιδιά.

 

Διοικητικό Προσωπικό

Γραμματεία- Υποδοχή:      Ιωάννου Έλλη (σε άδεια)

                                                Τοπαλίδου Γεωργία

                                                 Πεχλεβανίδου Βασιλεία

 

Βοηθητικό Προσωπικό:

Θωίδου Παρθένα

Αβραμίδου Μυρινάρι

Σιδηροπούλου Αγγελική

Μάντζιου Εύα

Συνεργαζόμενος Παιδίατρος:

Χανιωτάκης Διονύσιος, Παιδίατρος-Διευθυντής Ε.Σ.Υ., Υπεύθυνος Μονάδας Ειδικών Λοιμώξεων, Γ' Παιδιατρική Κλινική Α.Π.Θ., Π.Γ.Ν. «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ»

 

Προσωπικό Παιδικού Κέντρου Α.Π.Θ. (Ακαδημαϊκό έτος 2017-2018)

 

Επιστημονική Διευθύντρια:  Κωνσταντινίδου Ζωή

 

Επιστημονικό Προσωπικό:

Α. Νηπιαγωγείο:

α. Τμήμα «Γρήγορες Σφεντόνες»:    Κωνσταντινίδου Ζωή, Προϊσταμένη Νηπιαγωγός

β. Τμήμα «Ρομποτούπολη»:               Μητρούσκα Καλλιόπη, Νηπιαγωγός

 

Β. Παιδικός Σταθμός:

Σε κάθε τμήμα του παιδικού σταθμού απασχολούνται δύο παιδαγωγοί, μία νηπιαγωγός Π.Ε. και μία βρεφονηπιοκόμος Τ.Ε..  

α. Τμήμα «ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΕΣ»:   Τσιλιγιάννη Αθανασία, Νηπιαγωγός

                                                                Αλβανούδη Αθανασία, Βρεφονηπιοκόμος

β. Τμήμα «ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ»:     Κουρουμλίδου Χριστίνα, Νηπιαγωγός (σε άδεια) 

                                                               Πούλου Ευαγγελία, Νηπιαγωγός

                                                              Μαστραφίδου Γεωργία, Βρεφονηπιοκόμος

γ. Τμήμα «ΚΑΣΤΡΑ»:                  Κόπτση Ευμορφίλη, Νηπιαγωγός

                                                              Σακελλαρίου Σταματία, Βρεφονηπιοκόμος

δ. Τμήμα  «ΠΑΠΑΚΙΑ»:             Γιαπατζή Βασιλική, Νηπιαγωγός

                                                             Κωνσταντινίδου Παρθένα, Βρεφονηπιοκόμος

ε. Τμήμα «ΜΑΪΜΟΥΔΑΚΙΑ»:  Παπαζαχαρίου Φωτεινή, Νηπιαγωγός

                                                             Πούλιου Φανή , Βρεφονηπιοκόμος

ε. Τμήμα «ΤΡΑΚΤΕΡ»:              Τσακιρπάλογλου Παναγιώτα, Νηπιαγωγός

                                                             Πανούση Σουλτάνα , Βρεφονηπιοκόμος

                                                             Ιορδανίδου Αθανασία, Νηπιαγωγός

                                                            Ορφανουδάκη Αικατερίνη Σοφία, Νηπιαγωγός

* Τα ονόματα των τμημάτων αποφασίζονται στην αρχή κάθε χρόνου από τα παιδιά.

 

Διοικητικό Προσωπικό

Γραμματεία- Υποδοχή:          Ιωάννου Έλλη

                                                    Τάμπα Ελευθερία

 

Βοηθητικό Προσωπικό:

Θωίδου Παρθένα

Αβραμίδου Μυρινάρι

Σιδηροπούλου Αγγελική

Κουλακιώτη Χρυσούλα

 

Συνεργαζόμενος Παιδίατρος:

Τραγιαννίδης Αθανάσιος, Επίκουρος καθηγητής Παιδιατρικής – Παιδιατρικής Αιματολογίας, Β’ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική Α.Π.Θ., Π.Γ.Ν. «ΑΧΕΠΑ»

 

Προσωπικό Παιδικού Κέντρου (Ακαδημαϊκό έτος 2016-2017)

 

Επιστημονική Διευθύντρια:  Κωνσταντινίδου Ζωή, Μητρούσκα Καλλιόπη

 

Επιστημονικό Προσωπικό:

Α. Νηπιαγωγείο:

α. Τμήμα «Πολύχρωμα Αερόστατα»:    Κωνσταντινίδου Ζωή, Προϊσταμένη Νηπιαγωγός

β. Τμήμα «Χαρούμενη Τάξη»:                 Μητρούσκα Καλλιόπη, Νηπιαγωγός

 

Β. Παιδικός Σταθμός:

Σε κάθε τμήμα του παιδικού σταθμού απασχολούνται δύο παιδαγωγοί, μία νηπιαγωγός Π.Ε. και μία βρεφονηπιοκόμος Τ.Ε..  

α. Τμήμα «ΙΠΟΠΠΟΤΑΜΟΙ»:   Κουρουμλίδου Χριστίνα, Νηπιαγωγός

                                                           Πούλιου Φανή, Βρεφονηπιοκόμος

β. Τμήμα «ΠΟΔΗΛΑΤΑ »:          Τσιλιγιάννη Αθανασία, Νηπιαγωγός  

                                                           Αλβανούδη Αθανασία, Βρεφονηπιοκόμος

γ. Τμήμα «ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ»:        Τσακιρπάλογλου Παναγιώτα, Νηπιαγωγός

                                                          Σακκελαρίου Σταματία, Βρεφονηπιοκόμος

δ. Τμήμα  «ΧΡΩΜΑΤΑ»:            Κόπτση Ευμορφίλη, Νηπιαγωγός

                                                          Κωνσταντινίδου Παρθένα, Βρεφονηπιοκόμος

ε. Τμήμα «ΠΑΓΩΤΑ»:                 Παπζαχαρίου Φωτεινή, Νηπιαγωγός

                                                          Μαστραφίδου Γεωργία , Βρεφονηπιοκόμος

                                                          Ιορδανίδου Αθανασία, Νηπιαγωγός

                                                          Ορφανουδάκη Αικατερίνη Σοφία, Νηπιαγωγός

* Τα ονόματα των τμημάτων αποφασίζονται στην αρχή κάθε χρόνου από τα παιδιά.

 

Διοικητικό Προσωπικό

Γραμματεία- Υποδοχή:          Ιωάννου Έλλη

                                                    Τάμπα Ελευθερία

 

Βοηθητικό Προσωπικό:

Θωίδου Παρθένα

Αβραμίδου Μυρινάρι

Σιδηροπούλου Αγγελική

Κουλακιώτη Χρυσούλα

 

Συνεργαζόμενοι Παιδίατροι:

Τραγιαννίδης Αθανάσιος, Επίκουρος καθηγητής Παιδιατρικής – Παιδιατρικής Αιματολογίας, Β’ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική Α.Π.Θ., Π.Γ.Ν. «ΑΧΕΠΑ»

Παπαγεωργίου Μαρία, Πανεπιστημιακή Υπότροφος , Β’ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική Α.Π.Θ., Π.Γ.Ν. «ΑΧΕΠΑ»

 

Προσωπικό Παιδικού Κέντρου (Ακαδημαϊκό έτος 2015-2016)

 

Επιστημονική Διευθύντρια:  Κωνσταντινίδου Ζωή

 

Επιστημονικό Προσωπικό:

Α. Νηπιαγωγείο:

Προϊσταμένη νηπιαγωγός:     Κωνσταντινίδου Ζωή

Νηπιαγωγός :                             Μητρούσκα Καλλιόπη

 

Β. Παιδικός Σταθμός:

Σε κάθε τμήμα του παιδικού σταθμού απασχολούνται δύο παιδαγωγοί, μία νηπιαγωγός Π.Ε. και μία βρεφονηπιοκόμος Τ.Ε..  

α. Τμήμα «ΨΑΡΑΚΙΑ»*:                Τσακιρπάλογλου Παναγιώτα, Νηπιαγωγός

                                                             Πούλιου Φανή, Βρεφονηπιοκόμος

β. Τμήμα «ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ»:      Παπαζαχαρίου Φωτεινή, Νηπιαγωγός  

                                                            Μαστραφίδου Γεωργία, Βρεφονηπιοκόμος

γ. Τμήμα «ΠΕΤΑΛΟΥΔΙΤΣΕΣ»: Τσιλιγάννη Αθανασία, Νηπιαγωγός

                                                            Κωνσταντινίδου Παρθένα, Βρεφονηπιοκόμος

σ. Τμήμα  «ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ»:            Ιορδανίδου Αθανασία, Νηπιαγωγός

                                                            Σακελλαρίου Σταματία, Βρεφονηπιοκόμος

ε. Τμήμα «ΠΑΖΛΑΚΙΑ»:              Κόπτση Ευμορφίλη, Νηπιαγωγός

                                                           Βλαδίκα Μαρία , Βρεφονηπιοκόμος

                                                           Ορφανουδάκη Αικατερίνη Σοφία, Νηπιαγωγός

 

* Τα ονόματα των τμημάτων αποφασίζονται στην αρχή κάθε χρόνου από τα παιδιά.

 

Διοικητικό Προσωπικό

Γραμματεία- Υποδοχή:          Ιωάννου Έλλη

                                                    Στρωτού Μαρία

 

Βοηθητικό Προσωπικό:

Θωίδου Παρθένα

Αβραμίδου Μυρινάρι

Σιδηροπούλου Αγγελική

Κουλακιώτη Χρυσούλα

 

Συνεργαζόμενος Παιδίατρος:

Τραγιαννίδης Αθανάσιος, Επίκουρος καθηγητής Παιδιατρικής – Παιδιατρικής Αιματολογίας, Β’ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική Α.Π.Θ., Π.Γ.Ν. «ΑΧΕΠΑ»

 

Προσωπικό Παιδικού Κέντρου (Ακαδημαϊκό έτος 2014-2015)

 

Επιστημονική Διευθύντρια:  Συμεωνίδου Βασιλεία

 

Επιστημονικό Προσωπικό:

Α. Νηπιαγωγείο:

Προϊσταμένη νηπιαγωγός:                   Καλαφάτη Άννα

Νηπιαγωγός απογευματινής ζώνης:  Τσιλιγιάννη Αθανασία

Βοηθός νηπιαγωγός:                           Ορφανουδάκη Κατερίνα

 

 

Β. Παιδικός Σταθμός:

Σε κάθε τμήμα του παιδικού σταθμού απασχολούνται δύο παιδαγωγοί, μία νηπιαγωγός Π.Ε. και μία βρεφονηπιοκόμος Τ.Ε..  

α. Τμήμα «Παπουτσάκια»*:  Μητρούσκα Καλλιόπη , Νηπιαγωγός

                                                        Πούλιου Φανή, Βρεφονηπιοκόμος

Β. Τμήμα «Μπισκοτάκια»:       Ιορδανίδου Αθανασία, Νηπιαγωγός  

                                                       Μαστραφίδου Γεωργία, Βρεφονηπιοκόμος

Γ. Τμήμα «Σοκολατάκια»:       Κωνσταντινίδου Ζωή, Νηπιαγωγός

                                                       Σακελλαρίου Σταματία, Βρεφονηπιοκόμος

Δ. Τμήμα «Αυτοκινητάκια»:   Κόπτση Ευμορφίλη, Νηπιαγωγός

                                                      Βλαδίκα Μαρία , Βρεφονηπιοκόμος

 

* Τα ονόματα των τμημάτων αποφασίζονται στην αρχή κάθε χρόνου από τα παιδιά.

 

Διοικητικό Προσωπικό

Γραμματεία- Υποδοχή:          Ιωάννου Έλλη

                                                     Τάμπα Ελευθερία

 

Βοηθητικό Προσωπικό:

Θωίδου Παρθένα

Αβραμίδου Μυρινάρι

Σιδηροπούλου Αγγελική

 

Συνεργαζόμενος Παιδίατρος:

Τραγιαννίδης Αθανάσιος, Λέκτορας Παιδιατρικής – Παιδιατρικής Αιματολογίας, Β’ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική Α.Π.Θ., Π.Γ.Ν. «ΑΧΕΠΑ»